Varis En Çok Kimlerde Görülür?

by / / MedicalArt

Kadınlar ile özdeşleşmiş varis cinsiyet farkı gözetilmeksizin herkeste görülebilir. Varis hastalığı bazı faktörlere bağlı olarak kişilerde gözlenebilir. Annelerimizin kullandığı varis çorapları ile hayatımıza giren varis tedavisi 23 yıllık geçmişe sahip olan Medicalart kliniğimizde uygulanmaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi ile ilgili bilgi vermeden önce vakayı daha yakından tanımak adına belirtilerinden söz etmek istiyoruz. Başlarda önemsenmeyen fakat vakanın ileri seviyeye ulaşması ile yaşamı durma noktasına getiren varis belirtileri şu başlıklar altında sıralanabilir…
Bacaklarınızda hiçbir alerjik reaksiyon olmamasına karşılık kaşıntı yaşanıyorsa varis ilk belirtisiyle sizlere merhaba diyor olabilir.
Yine bacaklarda yaşanan yanma ve yorgunluk hissi özellikle uzun yürüyüşlerden sonra yaşanacaktır.
Mavi renkli damarların bacaklarınızda belirgin hale gelmesi ile varis vakası artık tescillenmiştir.
Tedavi sürecinin başlamaması durumunda ileri seviyeye ulaşan varis; bacaklarda ağrı, yorgunluk ve yanma hissine neden olacak ve hastaların yaşam kalitesini düşürecektir.
Varis daha çok kilo problemi olan, uzun süre ayakta çalışan ve ailede varis geçmişi olan bireylerde görülür. Kadınlarda görülme oranı daha çoktur.
Varis Nasıl Geçer?
En iyi varis tedavi yöntemi klinik ve özel hastanelerde uygulanan; radyo frekanslazer ve skleroterapi (köpüklü)tedavidir. Bunun dışında yer alan varis bitkisel tedavisi ya da geleneksel yöntemlerin tümü fayda sağlamamakla beraber hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Varis damarsal bir hastalık olduğu için tedavisini ancak başarılı bir Kalp Damar Cerrahı gerçekleştirebilir. Annelerimizle adeta özdeşleşen varis çorabı ise varis şikayetlerinin şiddetini azaltmakla sınırlı kalır. Varisin tedavisinde hiçbir etki gösteremeyen varis çorapları hastalığın iyileşmesi için kesinlikle kullanılmamalıdır.
En İyi Varis Tedavi Yöntemi
Bizler kurulduğumuz günden bu yana Kalp Damar Cerrahisine dahil olan hastalıkların tedavisini ameliyatsız yöntemler kullanarak yapmaktayız. Varis seviyesine göre başvurduğumuz 3 temel metodu başlıklar altında toplamak gerekirse;
Lazerle varis tedavisi
Radyo frekans ile varis tedavisi
Skleroterapi (Köpüklü) varis tedavisi diyebiliriz.
Kılcal damar tedavisi için başvurduğumuz lazer tekniği ile birkaç seansla bu sorundan kurtulmanız mümkün. Birçok cerrahi operasyonda başvurduğumuz radyo frekans tekniği kılcal damar tedavisi ve varis tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. İleri seviyeye ulaşmış ve enjeksiyon ile tedavi edilecek deriden kabarık halde bulunan varisler içinse birkaç dakika süren skleroterapi ya da diğer adı ile köpükle varis tedavisi yapmaktayız.
Varis Ameliyatı
Ameliyatsız varis tedavisi ile hayatımızdan çıkmış olan varis ameliyatı birçok risk barındırmaktadır. Hastanın sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen ameliyatın en büyük riski operasyon sırasında narkoz kullanılmasıdır. Ameliyatlı tedavilerin tekrarlama riski yüksek olup narkozun etkisi geçtikten sonra ağrılı bir süreç başlayacak ve hasta zor zamanlar yaşayacaktır. Operasyon sonrasında 3 ila 10 gün arasında istirahat edilmesi gerektiğinden iş gücü kaybı yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyat ince kılcal damarlarda mümkün değildir.

 

 

İçerik MedicalArt‘tan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP